Новини

33-тє (71-е) засідання експертної групи з питань здоров’я й прав геїв та інших ЧСЧ в Україні

30 липня у Києві пройшло 33-тє (71-е) засідання експертної групи з питань здоров’я й прав геїв та інших ЧСЧ в Україні! 

Залучені національні експерти: Олег Алехин, голова LGBT Association LIGAMyroslava Debeliuk, національний експерт, Lenny Emson, голова KyivPride; Станіслав Науменко, голова правління ГАУСвятослав Шеремет, координатор з політики та законодавства Національний ЧСЧ-консорціум, лідер Гей-Форум України / Gay-Forum of Ukraine NGO. А також залучені консультанти: Dobroskok OksanaНаціональний ЧСЧ-консорціум #MSM_PRO.

Під час зустрічі було розглянуто як якість послуг, що надаються ЧСЧ/ЛГБТІ-спільноті в Україні, так і існуючи проблеми у соціальній і законодавчій сферах, вирішення яких може значно покращити рівень наданих послуг. А також дослідили результати запровадження в Україні MSMIT – глобального керівництва з реалізації комплексних програм за значимою участю ЧСЧ у відповідь на поширення ВІЛ та ІПСШ.

В умовах пандемії COVID спостерігається значне зниження якості проведення очної процедури аутріч. Низька мобільність спільноти, через існуючі обмеження на переміщення, робить цю послугу на даний момент малодоступною. Однак, послуга оцінена такою, яку значно потребує спільнота. З іншого боку, значну позитивну динаміку демонструє онлайн-аутріч, який в умовах пандемії став більш доступним способом надання і отримання послуг.

Значно складніша ситуація з послугою надання безкоштовних засобів контрацепції, презервативів та лубрикантів. Послуга поширена на всій території України, і є легкодоступною для ключових спільнот. Однак, існує проблема в якості презервативів та лубрикантів, які отримують бенефіціари організацій та представники спільноти. Експерти зійшлися у думці, що підвищення якості безкоштовної контрацепції може значно збільшити популярність даної послуги. Консультаційні послуги у цьому питанні налагоджені значною мірою, однак через вищеназвану проблему є малоефективними.

У питанні доконтактної профилактики ВІЛ (ДКП, PrEP) експерти дійшли згоди щодо її значної ефективності та якості. Однак, через проблеми з географією надання послуги, та неможливість видачі ДКП на базі громадських організацій – значно знижується охоплення послуги. Не менш важливим є і створення необхідних маркетингових умов (як то банерна реклама), які б дозволили підвищити обізнаність серед ключової групи, яка за тих чи інших причин не отримує (або не може отримати) потрібної інформації про послугу.

Постконтактна профілактика ВІЛ (ПКП, PEP), не дивлячись на середню розповсюдженість по країні, є майже повністю недоступною послугою для ключових груп. Послуга майже не охоплює представників спільноти, доступна в окремих регіонах. Частіше за все – у екстрених випадках, які не передбачають, наприклад, ризиковий сексуальний контакт представника ЧСЧ.

Розглянули інфосесії у питаннях ВІЛ, туберкульозу, та способів захисту і профілактики. Дійшли згоди, що вони є достатньо доступними, однак значною мірою «прив’язаними» до окремих організацій, які працюють у цьому напрямку. Зазвичай, це регіональні центри та столиця, які хоча й охоплюють значну частку спільноти, яка потребує такі послуги, але може бути розширена на регіони.

Мотиваційне консультування, тобто таке, що мотивує бенефіціарів скористатися послугами самостійно, майже не розповсюджене на території країни, і має середню якість. Гірша ситуація у питаннях сексуальності, ідентичності, тощо. Такі консультаційні послуги, на даний момент, є неефективними через низьку якість надаваної послуги, та невелику кількість організацій, що працюють у цьому напрямку.

Скринінг, діагностика та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) має помірну якість, та середнє охоплення серед представників ключових груп. У той же час, доступ до тестування, наприклад, на вірусний гепатит В (ВГВ), зараз є достатньо ускладненим, а безкоштовне лікування ВГВ та ВГС є майже недоступним для представників ключових груп.

Щодо зниження ризику для тих ЧСЧ, що є споживачами наркотичних речовин, ця послуга майже не представлена на національному рівні, і частіше за все вирішується індивідуально для тих ЧСЧ, хто самостійно просить про допомогу або консультацію у представників організацій.

Безкоштовні послуги, що стосуються психічного здоров’я та профілактики, представлені в Україні окремими організаціями, що працюють з ЧСЧ-спільнотою. Але на національному рівні ця послуга є малодоступною, значною мірою через низьку обізнаність психологів, що працюють безкоштовно, щодо особливостей роботи з ЧСЧ/ЛГБТІ. До того ж, у регіонах спостерігається негативна динаміка, коли психологи можуть відмовляти представникам ЧСЧ у своїх послугах, через власні гомофобні погляди.
Юридичні послуги є недоступними для пересічних представників ЧСЧ/ЛГБТІ, і можуть бути отримані лише у індивідуальних випадках, які не мають відношення до проєктної діяльності організацій.

Послуга допомоги тим ЧСЧ/ЛГБТІ, що є залежними від психоактивних речовин, майже ніяк не представлена в Україні, і як і у минулому пункті, розглядається в індивідуальному порядку.

У питанні створення безпечних просторів (наприклад, ком’юніті центрів), ця послуга користується значним попитом у представників ключових груп та охоплює значну частку тих ЧСЧ, хто її потребує. Вона також не є повністю доступною для усіх бажаючих, через базування таких просторів у регіональних центрах та столиці.
Значно кращі результати спостерігаються у послугах, які надаються тим ЧСЧ, хто є носіями ВІЛ.

До-тестове консультування є доступним та охоплює майже усіх, хто його потребує. Особливо це стосується саме тестування на ВІЛ на базі громадських організацій. У той же час, тестування та консультації за ініціативи постачальників медичних послуг мають вкрай низьку ефективність та попит. Щодо отримання АРВТ, допомоги та супровідного консультування, ці послуги є достатньо ефективними, та охоплюють значну частку тих ЧСЧ, хто їх потребує. Аналогічні показники і щодо тестування та лікування ВГВ та ВГС для тих ЧСЧ, хто має позитивний ВІЛ-статус.

В умовах пандемії COVID позитивні показники демонструє послуга самотестування на ВІЛ оральними експрес-тестами SafeBox.

Проводячи аналіз середи, у якій впроваджуються вищеназвані послуги, експерти зазначили декілька моментів:
  • Все ще існують законодавчі бар’єри, які заважають якісному та швидкому впровадженню послуг, необхідних ЧСЧ. Однак, нещодавня відміна дискримінаційного положення щодо донорства крові, яке забороняло бути донорами представникам ЧСЧ, значно покращила показники доступу до послуг.
  • Існують дискримінаційні моменти, як то напади на ком’юніті центри, які також заважають ЧСЧ/ЛГБТІ отримувати необхідні послуги на базі організацій.
  • В Україні наявна стабільна, видима частка спільноти, що впливає на процес прийняття необхідних законодавчих та соціальних рішень.
  • У той же час, в Україні немає механізму профілактики насилля щодо ЧСЧ/ЛГБТІ. У більшості випадків доводиться діяти «реактивно», і розглядати кожен кейс індивідуально.

Захід проведено за сприяння ECOM NGO!
#адвокація #лідерство